Olejowanie podłóg drewnianych, jak je wykonać?

Drewniana podłoga to rozwiązanie ponadczasowe. Jest nie tylko trwała, ale przede wszystkim bardzo elegancka i stylowa, dzięki czemu pozwala stworzyć przytulne oraz estetyczne wnętrze. Olejowanie podłogi to popularna metoda impregnacji, którą z powodzeniem przeprowadzisz samodzielnie. Jak to zrobić i co ważne, jaki olej do podłogi wybrać? Spieszymy z pomocą.

Olejowanie podłóg drewnianych – dlaczego warto?

Olejowanie podłóg drewnianych jest jednym ze sposobów ich konserwacji. Ten prosty zabieg nie tylko podkreśla urodę drewna, ale też pozwala zachować jego naturalną strukturę. Co ważne, konserwuje deski i zapewnia drewnu trwałość. Podłogi olejowane są bardziej odporne na ścieranie, działanie wilgoci oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Olejowanie podłóg – wybieramy olej

Kluczem do uzyskania doskonale zabezpieczonego drewna jest odpowiedni środek do olejowania. Na pewno zadajesz sobie teraz pytanie, jaki olej do podłogi wybrać? Do wyboru masz dwa rodzaje produktów – twardniejące oraz nietwardniejące. Jedne i drugie produkowane są na bazie naturalnych olejów, jednakże w olejach twardniejących można dodatkowo znaleźć naturalne lub syntetyczne żywice oraz rozpuszczalniki, dzięki którym olej szybciej wysycha, a olejowane drewno zyskuje twardą i odporną na uszkodzenia powierzchnię. Tego typu oleje w sposób szczególny polecane są do mocno eksploatowanych podłóg drewnianych.

Nietwardniejące oleje do podłóg nie posiadają dodatków żywic czy rozpuszczalników. W ich składzie znajdziemy tylko sole mineralne, które mają przyspieszać wysychanie olejowanej podłogi. Tego typu oleje są bardziej naturalne, ale nie zabezpieczą powierzchni drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego po ich użyciu konieczne będzie wykończenie podłogi woskiem.

Zanim zaczniesz olejować – przygotuj podłogę

Każde prace powinny być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża. Tak też jest w przypadku olejowania podłóg drewnianych. Należy je dokładnie oczyścić, odpylić. Najlepiej zrobić to specjalnym odkurzaczem przemysłowym. Następnie podłogi należy przetrzeć delikatnie zwilżoną miękką szmatką np. z flaneli i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli posiadasz podłogę lakierowaną – musisz usunąć starą warstwę lakieru. W przypadku starych podłóg niezbędne będzie cyklinowanie. Deski muszą być gładkie i wyrównane, by cały parkiet równomiernie pochłaniał olej.

Olejowanie podłogi – krok po kroku

Gdy drewniana podłoga jest już odpylona i sucha można przystąpić do najważniejszych prac. Pamiętaj tylko, żeby olejowanie podłogi przeprowadzać przy otwartych oknach. Jeśli robisz to samodzielnie, zastosuj metodę „na zimno”, która nie wymaga użycia żadnego sprzętu. Jedyne czego ci trzeba, to wałek lub szpachelka do nakładania oleju oraz pędzelek do jego rozprowadzania.

Zanim zaczniesz nakładać olej na podłogę dokładnie wymieszaj produkt. Następnie przy użyciu wałka nałóż pierwszą warstwę – obowiązkowo wzdłuż słojów. Pilnuj aby preparat był rozprowadzany równomiernie, co pozwoli uniknąć powstawania plam czy przebarwień.

Po naniesieniu pierwszej warstwy oleju odczekaj do jej całkowitego wyschnięcia, a następnie zmatuj powierzchnię papierem ściernym o granulacji ok. 200. Pozwoli to silniej związać poszczególne warstwy oleju w celu zapewnienia maksymalnej trwałości powłoki. Następnie oczyść powierzchnię z pyłów, używając do tego wilgotnej ścierki. Na zmatowioną powierzchnię nanieś drugą warstwę oleju.

Po około 12 godzinach od nałożenia drugiej warstwy oleju – wypoleruj podłogę. Dzięki temu twoja drewniana podłoga będzie idealnie gładka i błyszcząca. W tym celu możesz użyć specjalistycznej szczotki lub polerki elektrycznej.

Olejowane podłogi – jak o nie dbać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przez siedem dni od zakończenia olejowania, podłogi powinny być czyszczone wyłącznie na sucho, przy pomocy odkurzacza ze szczotkową końcówką lub miotły o miękkim włosiu. Pierwsze mycie powinno się wykonać po upływie co najmniej tygodnia, stosując specjalistyczne środki do podłóg olejowanych.