Jak odnowić podłogę z litego drewna?

Podłoga z litego drewna to sposób wykończenia posadzki, który ma niezaprzeczalnie wiele zalet. Drewno jest naturalnym i ponadczasowym materiałem, a odpowiednio pielęgnowana i odnawiana raz na jakiś czas podłoga nie wymaga wymiany przez wiele lat, czasem przez całe pokolenia. Na czym polega renowacja podłogi drewnianej i jak często ją przeprowadzać?

Kiedy wykonać renowację podłogi?

Dobrze wykonana i odpowiednio pielęgnowana podłoga z litego drewna może przetrwać nawet 100 lat. Jej wytrzymałość i piękny wygląd zależy jednak od wielu kwestii, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, stosowanie właściwych środków do codziennej pielęgnacji czy jakość zastosowanego drewna.

Równie duże znaczenie ma natężenie ruchu, uszkodzenia mechaniczne powstałe np. podczas przesuwania mebli lub pozostałości po aktywności zwierząt. Ładny wygląd drewnianej podłogi pomagają zachować na dłużej środki ostrożności takie jak filcowe podkładki pod nóżki mebli, dywaniki w miejscach, które narażone są na największe zabrudzenia (np. przy wejściu) i unikanie kontaktu z wodą. Czasem może to jednak nie wystarczyć.

Aby usunąć ślady codziennego użytkowania przeprowadza się odnawianie drewnianej podłogi. Polega ono na cyklinowaniu starej podłogi (lub ręcznym ścieraniu poprzedniej warstwy), zabezpieczaniu ubytków i ponownym lakierowaniu lub olejowaniu. Renowację podłogi drewnianej wykonuje się zwykle co 10 lat.

Renowacja podłogi drewnianej – etapy

Odnawianie podłóg drewnianych to proces, na który składa się kilka różnych etapów. Warto zadbać, aby wykonać je prawidłowo, bo źle przeprowadzone odnawianie drewnianej podłogi skończyć się może uszkodzeniem drewna i koniecznością ponownej renowacji.

Zanim przystąpisz do właściwego odnawiania drewnianej posadzki, sprawdź, czy są ku temu odpowiednie warunki. Temperatura powietrza we wnętrzu nie może wynosić mniej niż 5°C, a wilgotność pomieszczenia – więcej niż 70%. Idealne warunki do odnawiania podłóg drewnianych to temperatura pokojowa (ok. 18-20°C) i wilgotność ok. 50%. Pomieszczenie musi być też dobrze wentylowane.

Pierwszy etap renowacji podłogi drewnianej to dokładne oczyszczenie powierzchni. Podłogę trzeba dobrze odkurzyć i starannie umyć.

Następny krok to szlifowanie zewnętrznej warstwy. Możliwe jest odnawianie parkietu bez cyklinowania – polega ono na ręcznym szlifowaniu drewnianej podłogi z pomocą papieru ściernego. Podłogę możemy w ten sposób odnowić, gdy ubytki są nieznaczne. Zaczyna się wówczas od ścierania warstwy przy pomocy papieru gruboziarnistego, a kończy, używając drobnoziarnistego.

W większości wypadków konieczne jest jednak cyklinowanie starej podłogi przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Jak cyklinować podłogę z desek?

Proces polega na usunięciu wierzchniej warstwy podłogi, aby mogła wchłonąć nową warstwę lakieru lub oleju. Warstwę szlifuje się razem z poprzednim lakierem oraz górną częścią drewnianej klepki, odsłaniając strukturę drewna.

Po zeszlifowaniu powierzchni kolejny etap to uzupełnienie szczelin i ubytków – do tego celu wykorzystuje się masę szpachlową, którą wyrównuje się przy pomocy papieru ściernego. W przypadku parkietu najbardziej zniszczone klepki można też wymienić na nowe.

Po cyklinowaniu podłogę i całe pomieszczenie dokładnie się odkurza. Ważne przy tym, by zaczekać po odkurzaniu kilkanaście godzin, aby osadził się pył z powietrza, który trzeba zetrzeć wtedy ze wszystkich powierzchni, a następnie podłogę raz jeszcze odkurzyć. Można też zamówić usługę bezpyłowego cyklinowania parkietu, która ograniczy ilość kurzu.

Impregnowanie i zabezpieczanie podłogi z litego drewna

Drewniana podłoga jest już gotowa na nadanie koloru i zabezpieczenie zewnętrznej warstwy przy pomocy nowego lakieru lub oleju.

Renowacja podłogi drewnianej zawsze oznacza też jej ponowną impregnację za pomocą odpowiednio dobranych preparatów do drewna. To ważne nie tylko dlatego, by podłodze nadać pożądany kolor. Zabezpieczenie podłogi z litego drewna sprawia, że staje się ona odporna na wodę, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.  

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest lakierowanie drewnianej podłogi, które daje twardą i wytrzymałą posadzkę. Modnym wykończeniem są matowe podłogi olejowane, mniej trwałe i trudniejsze w późniejszej pielęgnacji (olejowanie trzeba powtarzać raz do roku lub raz na dwa lata). Producenci lakierów oferują jednak coraz więcej matowych lakierów hybrydowych, które mają właściwości lakieru, ale zapewniają podłodze modny olejowany wygląd.

Odnawianie podłogi – samodzielnie czy z pomocą specjalisty

Zastanawiasz się, czy da się przeprowadzić odnawianie drewnianej podłogi samodzielnie? Jeśli ubytki i uszkodzenia są nieznaczne, a Ty masz doświadczenie w takich pracach, możesz pokusić się o samodzielną renowację bez profesjonalnego sprzętu.

Jeśli jednak drewniana podłoga ma ślady zużycia na większej powierzchni, pęknięcia, wgłębienia czy rysy, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Wykona ona fachowo cyklinowanie starej podłogi, a także dobierze odpowiedni preparat do impregnacji (lakier lub olej), aby Twoja podłoga miała odpowiedni wygląd i służyła Ci wiele lat. To właśnie na etapie wyboru właściwego preparatu łatwo o popełnienie błędu, którego efektem będzie podłoga drewniana niezdatna do użytkowania i o niewłaściwej kolorystyce.

Koszty renowacji podłogi

Koszt odnowienia drewnianej podłogi zależy od ilości wykorzystanych materiałów oraz liczby warstw impregnatu. Jeśli chcesz pokusić się o samodzielne cyklinowanie, koszt wypożyczenia sprzętu to ok. 110-150 zł za dobę + koszt zakupu materiałów i tarczek ściernych.

Usługa cyklinowania przez profesjonalną firmę to od 20 do 50 zł za metr kwadratowy – cena zależy od tego, czy dotyczy surowej deski, czy podłogi już pokrytej np. lakierem.

Kolejnym punktem w Twoim budżecie jest lakierowanie lub olejowanie. Łączna kwota za odnowienie podłogi drewnianej może więc wynieść od 90-100 zł do 150 zł za metr kwadratowy powierzchni.