Bezpyłowe cyklinowanie parkietu – na czym polega?

Odnowienie zużytej drewnianej podłogi potrafi odmienić każde wnętrze. Z pozornie starego drewna można wydobyć nowe piękno i dać deskom lub klepkom parkietu drugie życie. Zaczyna się zawsze od cyklinowania. Dlaczego przy tej czynności lepiej zdecydować się na metodę bezpyłową?

Remont drewnianej podłogi robisz raz na wiele lat. Warto przeprowadzić go profesjonalnie i starannie, aby później cieszyć się jak najlepszym efektem. Zanim jednak osiągniesz ten rezultat, trzeba zrobić – i przeżyć – sam remont.

Praca nad renowacją podłogi zawsze wiąże się ze sporym bałaganem. Kolejne etapy to kolejne uciążliwości, szczególnie jeśli remont odbywa się w zamieszkanym lokalu. Jeśli wybierzesz bezpyłowe cyklinowanie podłogi, ułatwisz sobie życie i zaoszczędzisz sprzątania. 

Po co cyklinowanie?

Cyklinowanie podłóg to pierwszy z zabiegów, które wykonuje się podczas renowacji zużytego parkietu czy desek. Podłogi cyklinuje się specjalną cykliniarką, do której zakładany jest papier ścierny. W ten sposób można zeszlifować cienką zużytą warstwę i odsłonić świeże drewno do dalszego lakierowania lub olejowania.

Kto choć raz sam cyklinował parkiet lub widział, jak się to robi, z pewnością pamięta wirujący wszędzie drzewny pył i jego specyficzny zapach. Dziś już można tego uniknąć!

Jak się robi cyklinowanie bezpyłowe?

Cyklinowanie bezpyłowe pozwala w znacznym stopniu pozbyć się problemu pylenia podczas szlifowania podłogi. Co do zasady czynność tę wykonuje się tak samo, jak klasyczne cyklinowanie – różnica tkwi jednak w wykorzystywanym sprzęcie.

Urządzenia do pracy bezpyłowej są bardziej zaawansowane i nowoczesne w porównaniu do „klasycznych” cykliniarek. Mają przede wszystkim zamontowane pochłaniacze pyłu. Na bieżąco i bardzo dokładnie zbierają drzewny kurz, który powstaje przy szlifowaniu. Profesjonalna cykliniarka nie rozrzuca więc pyłu dookoła, ale skrzętnie go zasysa, a później łatwo można się go pozbyć.

Zalety bezpyłowego cyklinowania

Cyklinowanie parkietów i podłóg maszynami bezpyłowymi daje znacznie lepszy komfort pracy. Nieprzyjemny i na dłuższą metę szkodliwy dla pracowników kurz nie unosi się w pomieszczeniu. Co ważne, nie roznosi się też po domu lub mieszkaniu.

Podłogi odnawia się zazwyczaj w miejscach zamieszkanych, rzadko zdarza się komfort pracy w pustym lokalu. Dzięki metodzie bezpyłowej remont jest znacznie mniej uciążliwy dla domowników.

Znika też konieczność ciągłego sprzątania i zabezpieczania mebli lub roślin przed wszędobylskim kurzem. W przeciwnym razie będziesz znajdować go w zakamarkach mieszkania jeszcze wiele miesięcy po remoncie.

Drugą ważną zaletą cyklinowania podłogi bez pyłu jest to, że praktycznie od razu będzie gotowa do dalszych prac. Cyklinowanie to przecież wstępny etap. Po nim podłogę się jeszcze szpachluje, a następnie lakieruje lub wykańcza lakierem.

Cyklinowanie bezpyłowe pozwala maksymalnie zmniejszyć ilość drzewnego kurzu i drobnych odpadów. Przed lakierowaniem lub olejowaniem podłogi trzeba je dokładnie usunąć. Jeśli tak się nie stanie, trudniej będzie nałożyć zabezpieczającą warstwę. 

Dzięki cyklinowaniu ten problem sam się rozwiązuje i nie trzeba dodatkowo sprzątać podłogi. Ta metoda pozwala więc zaoszczędzić mnóstwo pracy, a jednocześnie zapewnia wyśmienite efekty, dzięki którym później przez lata można cieszyć się piękną drewnianą podłogą.