Parkiet drewniany a ogrzewanie podłogowe

Zalety ogrzewania podłogowego są powszechnie znane. Stosuje się je w nowym budownictwie, ale na podłogówkę decydują się też właściciele już istniejących domów. Często pojawia się jednak pytanie, czy parkiet drewniany można kłaść na ogrzewanie podłogowe? Uspokajamy – można, choć podłogę trzeba odpowiednio przygotować i wykonać.

Instalacja ogrzewania podłogowego to spore przedsięwzięcie, szczególnie jeśli ma ono zastąpić starszą instalację, na przykład grzejniki. Wydatki i pracę rekompensują zalety wynikające z jego użytkowania. Ciepło rozchodzi się równomiernie, podłogi w domu są przyjemne dla stóp, a dobrze wykonana instalacja pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe a izolacyjne właściwości drewna

Osoby budujące lub remontujące dom spotykają się czasem z poglądem, że drewno i ogrzewanie podłogowe to niekoniecznie dobre połączenie. Argumentem jest fakt, że drewniane deski lub parkiety mają duży współczynnik izolacji cieplnej. I o ile jest to pożądane przy „zimnych” podłogach w klasycznym budownictwie, o tyle w przypadku ogrzewania podłogowego obniża wydajność instalacji.

Pojawiają się też przypadki inwestorów, którzy wykonali parkiet na podłodze z ogrzewaniem i straciła ona swoją wydajność. W domu nagle zrobiło się zimno, a wydatki na ogrzewanie wzrosły. A tymczasem drewno i ogrzewanie podłogowe się nie wykluczają! Liczy się tu jednak dobór materiałów i profesjonalne wykonanie podłogi.

Odpowiednie rodzaje drewna

Jednym z warunków poprawnego działania ogrzewania podłogowego w połączeniu z parkietem jest dobór odpowiedniego gatunku drewna. Drewno pod wpływem podwyższonej temperatury rozszerza się, a zbiega, kiedy stygnie. Rodzi to ryzyko rozsychania się tak „pracującego” parkietu i powstawania szczelin.

Istnieją jednak gatunki drewna odpowiednie na ogrzewanie podłogowe, które są odporne na działanie temperatury i dobrze znoszą podgrzewanie. Należą do nich odmiany egzotyczne, które wyrosły w gorącym klimacie, takie jak teak, doussie czy merbau. Bardzo dobrze sprawdzą się też rodzime gatunki – dąb i akacja. Jeżeli marzy Ci się układanie drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym, zrezygnuj z takich odmian jak buk, jesion czy klon.

Co ważne, wytrzymałość na temperaturę nie zależy tylko od twardości, ale także od higroskopijności drewna, czyli czasu, w jakim odparowuje i pobiera wodę. Im dzieje się to wolniej, tym drewno będzie lepsze na ogrzewanie podłogowe.

Właściwa grubość desek

Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi mieć nieco inne parametry niż ta układana na zwykłą posadzkę. Potrzeba tutaj pewnego kompromisu. Parkiet lub deski muszą mieć grubość nieco mniejszą niż zazwyczaj stosowana.

Uspokajamy – nie oznacza to żadnego naruszania norm czy budowy podłogi niezgodnie ze sztuką. Kompromis polega na tym, że nieco cieńszy materiał podłogi będzie przepuszczał ciepło, natomiast z racji ograniczonej grubości parkietu możliwość jego renowacji, na przykład cyklinowania, w przyszłości będzie bardziej ograniczona.

W praktyce warstwa drewna na podłodze nie powinna mieć więcej niż 15 mm grubości. Dla parkietów jest to w zasadzie wymiar w granicach powszechnie uznawanych za minimum. W przypadku desek, które dochodzą do nawet 30 mm, oznacza to grubość zmniejszoną nawet o połowę.

Odpowiedni montaż parkietu drewnianego

Parkiet na ogrzewanie podłogowe to lepsze rozwiązanie niż deska także z innego powodu. Instalacja grzewcza pod drewnianą podłogą wytwarza ciepło. Aby mogła pracować wydajnie, ciepło musi wydostawać się do pomieszczenia. Pojawia się tu kwestia odpowiedniego wykonania takiej podłogi.

Powierzchnia złożona z niedużych klepek lepiej znosi rozszerzanie pod wpływem ciepła, jednocześnie zapewnia lepszy jego przepływ dzięki dużej liczbie mikroszczelin. Z pewnością dobry parkieciarz doradziłby takie rozwiązanie.

Poza samym wykonaniem podłogi trzeba odpowiednio dobrać nie tylko materiał, ale także środki do jego montażu i wykończenia, czyli klej, lakier lub olej. Równie ważne jest przygotowanie samej podłogi jeszcze przed układaniem parkietu.

Przede wszystkim podłoga powinna być pozbawiona wilgoci, która mogłaby przeniknąć do drewna. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy ją odpowiednio wygrzać. Może to zająć nawet kilka lub kilkanaście dni. Świeżo ułożony parkiet trzeba przez kilka dni utrzymywać w temperaturze ogrzewania (nie więcej niż 26 st. C). Dopiero po tym czasie przystępuje się do lakierowania lub olejowania.

Ważną kwestią jest wiek budynku, w jakim zainstalowane będzie ogrzewanie podłogowe. Dlaczego? W przypadku nowych domów ogrzewanie podłogowe bardzo często projektuje się wraz z domem i instaluje na etapie budowy. Taka instalacja jest odpowiednio dobrana i wykonana, a więc wydajna. Dzięki temu nie ma szczególnych ograniczeń co do doboru materiałów i wykończenia wnętrz, w tym także podłóg. Można zastosować drewno, bo jego większy opór cieplny rekompensują możliwości instalacji.

Gdy ogrzewanie podłogowe montuje się w już istniejącym domu, na przykład podczas generalnego remontu, trzeba zapewnić instalacji odpowiednią wydajność. Nie znaczy to, że parkiet na ogrzewanie podłogowe w starszym budownictwie to zły pomysł – wymaga to po prostu odpowiedniego przeliczenia i zaplanowania prac, aby instalacja zapewniała odpowiednią ilość ciepła.