fbpx

Przekładanie parkietu. Czy warto?

Masz na podłogach stary parkiet, który jest w dobrym stanie, ale wymaga odnowienia lub nie wszystkie klepki trzymają się podłoża? Rozwiązaniem może być przekładanie parkietu. Kiedy warto ułożyć parkiet na nowo?

Czym jest przekładanie parkietu?

Przekładanie parkietu to usługa, którą mogą dla Ciebie wykonać doświadczone firmy parkieciarskie. Polega ona na tym, że klepki się zrywa, podłoże oczyszcza ze starego kleju, przygotowuje się nową posadzkę, a stary parkiet układa się raz jeszcze. Następnie całość się cyklinuje i lakieruje lub wykańcza olejem dla lepszej trwałości i pięknego efektu.

Jest to rozwiązanie pracochłonne i wymagające sporo wprawy, zwłaszcza gdy stan drewnianych klepek jest daleki od doskonałości. W przypadku ładnych, starych parkietów warto jednak podjąć wyzwanie!

Kiedy warto przekładać parkiet?

Bywają sytuacje, gdy stary drewniany parkiet jest tak zużyty, że nie wystarczy go wycyklinować, by uzyskać piękną podłogę. Gdy klepki nie trzymają się podłogi, są w nich liczne ubytki i szpary, cyklinowanie nie rozwiąże problemu. Gdy jednak bardzo zależy Ci, aby zachować piękny, np. dębowy parkiet z lat 50., który kiedyś był prawdziwą ozdobą wnętrza, a teraz szpeci nierównościami i brakami, zleć usługę przełożenia parkietu.

Jak to działa? Stary parkiet ostrożnie się zrywa. Klepki czyści się z resztek kleju, przegląda pod kątem jakości i stopnia zużycia, w razie potrzeb wyrównuje lub uzupełnia nowymi elementami, które zastąpią te najbardziej uszkodzone.

Ze starego podłoża usuwa się następnie pozostałości kleju i wyrównuje je, a najczęściej po prostu wylewa się nową, równą i gładką posadzkę przy pomocy specjalnej masy samopoziomującej. Na tak przygotowanym podłożu można już ułożyć nowy-stary parkiet.

Na koniec drewnianą podłogę trzeba jeszcze polakierować by uzyskać warstwę chroniącą przed wilgocią, plamami i uszkodzeniami mechanicznymi. Inne rozwiązanie to coraz modniejsze olejowanie podłogi, którym zastępuje się lakiery.

Efekt przekładania parkietu? Zachowana stara podłoga z oryginalnym wzorem, często pamiętająca kilka pokoleń mieszkańców domu. Po umiejętnym przełożeniu parkietu i wycyklinowaniu będzie wyglądać jak nowa i cieszyć oczy wiele długich lat!

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj o usługę przekładania parkietu w firmie Renowacja Podłóg!