fbpx

W jaki sposób dbać o parkiet drewniany?

Posiadając w domu drewniany parkiet, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację, aby posłużył nam na długie lata i cieszył oko pięknym wyglądem. Jednym ze skutecznych sposobów jest stosowanie odpowiednich środków czystości oraz cyklinowanie podłóg, które sprawia, że nawet po upływie kilku lat od położenia parkietu, wygląda on jak nowy.

Stosuj odpowiednie środki czystości

Kiedy decydujemy się na posiadanie w swoich pomieszczeniach drewnianych podłóg, musimy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i konserwację. Jak dbać o parkiet? Podstawą jest właściwy dobór środków, przy pomocy których mycie parkietu jest proste, ale przede wszystkich skuteczne. Czym myć drewnianą podłogę? Wskazane są środki polecane przez producenta drewnianego parkietu.

Parkiety lakierowane zaleca się przed myciem odpowiednio odkurzyć, aby usunąć z nawierzchni wszystkie zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do jego zarysowania. Następnie przy wykorzystaniu mopa przetrzeć na mokro cały parkiet. Do wody poleca się dolanie specjalnego preparatu myjącego, ale przeznaczonego konkretnie do podłóg lakierowanych.

Parkiet olejowany również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dobrze jest codziennie odkurzać lub zamiatać podłogę. Do czyszczenia tego rodzaju parkietu można stosować, m.in. mydła pielęgnujące, które zostawiają na podłodze powłokę ochronną. Zaleca się, aby raz w roku, na cały parkiet nanieść olej pielęgnacyjny. Uchroni to naszą podłogę przed nadmiernym ścieraniem i uszkodzeniem.

Można również zastosować wosk regeneracyjny oraz środek do czyszczenia i pielęgnacji podłóg. Ważne, aby dokładnie czytać wszystkie etykiety preparatów do mycia drewnianych parkietów. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego, jaki rodzaj parkietu mamy w danym pomieszczeniu.

Zapobiegaj zarysowaniom powierzchni

Codzienne czyszczenie parkietu, odgrywa ważną rolę w zapobieganiu zarysowaniom. Istotne jest jego dokładne odkurzanie i zamiatanie, bowiem na jego powierzchni mogą znajdować się różne okruchy czy piasek, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstania wielu zarysowań. W związku z tym, im częściej będziemy zamiatać podłogę miotłą z miękkim włosiem, tym dłużej będziemy cieszyć się wyglądem pięknego parkietu.

Chroń przed wilgocią

Drewno nie lubi wody. Dlatego pielęgnując drewniany parkiet, pamiętajmy aby nie wylewać na niego zbyt dużej ilości wody. Używane mopy i ściereczki dokładnie wyciskajmy. Powinny one być, na tyle wilgotne, aby skutecznie pozbyć się z parkietu zabrudzeń. Jeśli coś przypadkowo rozlejemy na podłogę, to starajmy się możliwie jak najszybciej zetrzeć daną ciecz, aby drewno jej nie wchłaniało. Krótko mówiąc, chrońmy podłogi drewniane przed nadmierną wilgocią.

Dywan bywa pomocny

Chcąc chronić nasze parkiety w domu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie na podłodze dywanu. Po pierwsze jest on świetnym izolatorem przed chłodem podłogi. Po drugie jest niezwykle pomocny w ochronie drewnianych podłóg. Nie ulegają one, dzięki niemu tak szybkiemu zabrudzeniu i zniszczeniu. Po trzecie, dywan na drewnianym parkiecie to również bardzo dobry sposób na dopełnienie aranżacji wnętrza. Po pewnym czasie użytkowania łatwo można się przekonać, jak świetnie dywan chroni parkiet przed uszkodzeniem. Wystarczy odsunąć na bok wykładzinę i gołym okiem będzie widać różnicę, że pod dywanem podłoga jest w nienaruszonym stanie, gładka i błyszcząca.

Cyklinowanie parkietu

Jeśli po pewnym czasie od użytkowania na podłodze zauważymy wygniecenia, ubytki, zdarty lakier, wtedy warto przeprowadzić cyklinowanie podłóg. To proces polegający na szlifowaniu parkietu cykliniarką, którego celem jest zdarcie wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna wraz z lakierem. Po jego odpowiednim i starannym zeszlifowaniu z podłogi, można się pozbyć wszelkich pozostałości lakieru, zadrapań, przebarwień, zabrudzeń, a nawet wygładzić wygniecenia po wieloletnim użytkowaniu.

Cyklinowanie parkietu kończy się pokryciem lakierem zabezpieczającym lub farbą, która sprawia, że przez kolejne długie lata, drewniany parkiet prezentuje się okazale i wygląda jak, co dopiero położony. Cyklinowaniem drewnianych podłóg zajmuje się nasza firma Renowacja Podłóg FHU Łukasz Janowski, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w realizowaniu tego rodzaju usług. Działamy na terenie Warszawy, ale także w innych częściach naszego kraju.