Podłoga drewniana z pewnością ma bardzo wiele zalet. Jest niekwestionowaną ozdobą wnętrza, dodając mu elegancji i szlachetności. Naturalny materiał jest ciepły i przyjemny w dotyku, ekologiczny, antyalergiczny i doskonale izoluje od zimna, jakie napływa od podłoża. Niestety, drewno nie jest tak trwałe, jak kamień naturalny czy ceramika. Dlatego podczas eksploatacji traci swoje piękno. W jego przywróceniu pomoże renowacja.
Czym jest renowacja podłogi drewnianej?
Termin „renowacja” odnosi się do przywracania pierwotnych walorów przedmiotu, konstrukcji czy materiału. W przypadku podłóg drewnianych proces przywracania piękna wymaga wykonania kilku czynności, począwszy od usunięcia zanieczyszczeń, po ostateczne zabezpieczenie powierzchni.
Poddana renowacji podłoga przechodzi prawdziwą metamorfozę, co jest jej wyjątkową zaletą. Dzięki temu stare i zniszczone deski czy parkiet powracają do pierwotnego wyglądu, bez konieczności wymiany całego podłoża na nowe. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, a także ograniczyć do minimum bałagan, jaki wiąże się z remontem i wymianą podłogi.
Etapy renowacji podłogi
Renowacja parkietu w dużym skrócie polega na usunięciu zewnętrznej warstwy drewna wraz z wnikającym w nie brudem oraz ponownym zabezpieczeniu powierzchni przed brudzeniem i rysowaniem. Proces ten obejmuje następujące etapy:
- ocenę stanu technicznego desek czy klepek parkietowych pod kątem możliwości wykonania renowacji (deski kilkakrotnie cyklinowane mogą być już zbyt cienkie i usunięcie kolejnej warstwy spowodowałoby ich zniszczenie),
- usunięcie powierzchniowych zabrudzeń i uzupełnienie ubytków szpachlą do drewna,
- cyklinowanie bezpyłowe,
- oczyszczenie powierzchni drewna po cyklinowaniu,
- olejowanie podłogi.
Każdy z wymienionych etapów jest przeprowadzany wyjątkowo starannie i ma duże znaczenie dla rezultatu. Ostatnim etapem jest pokrycie powierzchni drewna odpowiednim preparatem, dzięki któremu brud będzie przenikał znacznie wolniej, a drewno na długo zachowa swój naturalny koloryt.
Zamiast olejowania można też wybrać malowanie podłogi lakierem. Taka warstwa na powierzchni drewna, poza ograniczeniem brudzenia, ochroni też deski przed szybkim porysowaniem przez nogi mebli czy obcasy butów.
Cyklinowanie bezpyłowe jako najważniejszy etap renowacji podłogi
Metamorfoza podłogi drewnianej polega przede wszystkim na usunięciu z niej warstwy powierzchniowej, w której zagnieździł się brud i powstały rysy. Najskuteczniejszą metodą do wykonania tego zabiegu jest zeszlifowanie powierzchni desek czy parkietu.
Drewno jest materiałem podatnym na taką obróbkę, dlatego można precyzyjnie usuwać z niego bardzo cienką warstwę. Zabieg ten może być wykonywany kilkakrotnie, co znacznie przedłuża żywotność parkietu.
Cyklinowanie bezpyłowe jest wykonywane za pomocą specjalnej maszyny. Jest ona wyposażona w tarcze ścierne, których gradację można dostosowywać do poziomu zniszczenia powierzchni i etapu pracy.
Zazwyczaj cyklinowanie wykonuje się kilkakrotnie, za każdy razem inną gradacją, aż do uzyskania pożądanej gładkości powierzchni. Zaletą tej metody jest brak wszechobecnego pyłu, który jest zasysany przez cykliniarkę do specjalnego pojemnika.
Renowacja podłogi drewnianej to także doskonała okazja do wprowadzenia nowych elementów dekoracyjnych i zabezpieczających, takich jak listwy przypodłogowe czy specjalne maty ochronne pod meble. Te dodatki nie tylko podkreślą estetykę wnętrza, ale również pomogą w zachowaniu podłogi w idealnym stanie na dłużej. Wprowadzenie takich elementów po renowacji może dodatkowo zwiększyć komfort użytkowania podłogi oraz jej walory estetyczne, nadając pomieszczeniu świeży i harmonijny wygląd.